מרפסת שמש היא אותה מרפסת לא מקורה המהווה תוספת לדירה, ומאפשרת לדייריה ליהנות מהשמש באופן ישיר. אך מה קורה כאשר הקרינה של השמש הופכת להיות מטרד וסיכון בריאותי וחשוב לדאוג להצללה?

הפתרון האידיאלי בא בדמות סוכך למרפסת שמש. מהם הסוככים שיכולים להתאים למרפסת השמש בביתכם? האם ניתן להשתמש בסוכך בכל ימות השנה והאם ניתן לקפל אותו בימי השמש המענגים בהם מעוניינים להשתזף או לחלופין בימי החורף הלא פשוטים בהם הגשם והברד ניתכים בעוצמה על הסוכך? כל התשובות במאמר זה.

היתרונות בהתקנת סוכך במרפסת שמש

מרפסת שמש היא אומנם מרפסת מרשימה התורמת רבות לוויזואליות המרשימה של הבית, שכן זוהי יחידה צפה הבולטת החוצה וככזאת היא בעלת אפקט מרשים. בנוסף, היא מאפשרת כניסה רבה של אור טבעי למתחם הפנימי של הבית וזאת משום שהיא לרוב מקורה בזכוכית. התאורה הטבעית מובילה לחיסכון בתאורה מלאכותית ובהתאם בהוצאות חשמל. החיסרון המשמעותי של מרפסת שמש הוא הקרינה הישירה המסנוורת והמסוכנת של השמש. את זאת ניתן לפתור באמצעות התקנת סוכך למרפסת שמש.

סוכך זרועות למרפסת שמש

סוכך זרועות הוא הסוכך האידיאלי למרפסות השמש וזאת משום שהוא מספק הצללה נטולת פשרות. סוכך זה המותקן באמצעות שתי זרועות מוצע בסגנונות עיצוב רבים. בנוסף, הוא יכול לכסות שטח של עד חמישה מטרים רוחב והזרועות שלו עשויות מאלומיניום (חומר קל משקל, עמיד לאורך זמן, שאינו מחליד, קל לעיצוב ואינו דוהה או נפגע מחום השמש).

באם מעוניינים בסוכך זרועות שנפתח מעל לשלושה מטרים ההמלצה היא לבחור בסוכך זרועות עם מנגנון חשמלי. סוככי זרועות נחשבים לסוככים אמינים הנתלים מהקיר ומאפשרים סגירה ופתיחה קלה של הסוכך. חשוב לדעת: סוכך זרועות אינו בר שימוש בעונת החורף וזאת משום שהוא אינו עמיד במשקל המים המתאסף על הבד ובפני רוחות עזות. בעונת החורף יש אפשרות להתקין חיישן רוחות, שמאפשר זיהוי וסגירה של הסוכך במקרה של רוחות חזקות.

סוככים אידיאלים נוספים למרפסת השמש שלכם

מרקיזה – מרקיזות אידיאליות למרפסות שמש בגדלים שונים. מדי שנה הדרישה לסוכך עגול ואסתטי זה, גדלה וזאת משום האיכות שלו, העיצוב המרשים, האפשרויות הרבות להתאמה אישית והמחיר האטרקטיבי.

מסילות – סוג סוכך המסילות האידיאלי למרפסת שמש הוא סוכך למרפסת שמש מסוג 'מסילות מתמשך'. כאן הכוונה היא אל סוכך שמגיע עד המעקה או הרצפה ומספק קירוי רחב למרפסות שמש. סוכך ספציפי זה משתייך אל משפחת סוככי הזרועות וקל מאוד לשלוט בהפעלתו. יש אפשרות לבחור בסוכך מסילות בעל מנגנון חשמלי או ידני. המסילות של סוכך זה עשויות אלומיניום ובד הסוכך הוא לרוב מסוג שמשונית.

נקודות חשובות וטיפים

חשמלי או ידני – יש להחליט האם מעוניינים בסוכך ידני במחיר נוח או בסוכך בעל מנגנון חשמלי שמבטיח הפעלה קלה ונוחה במחיר קצת יותר גבוה.

סוג סוכך – יש לבחור האם מעוניינים במרקיזה או בסוככי זרועות, שני סוגי הסוככים שאידיאליים למרפסות שמש.

איכות – חשוב לא להתפשר על איכותו של אותו סוכך אותו אתם בוחרים למרפסת השמש שלכם. סוכך איכותי יחזיק מעמד לאורך שנים ולרוב יהיה בעל אחריות של היצרן או החברה המשווקת אותו.

מתקין והתקנה – יש לקבל החלטה מושכלת לגבי תזמון ההתקנה (בעונת החורף המחירים נוחים יותר) ולפנות אל חברה מקצועית בתחום המעסיקה מתקינים מקצועיים ובעלי ניסיון רב שנים בתחום.

לסיכום, התקנת סוכך במרפסת השמש תהפוך אותה לשימושית ברוב ימות השנה.