החל מה-1 באוגוסט 2014 נכנסה לתוקף רפורמה הנקראת "חוק הפרגולות".

על מנת להקל משמעותית על הסבך הביורוקרטי ולהפחית באופן ניכר את זמני ההמתנה, ניתן כיום לבנות פרגולות ותוספי בנייה קטנים נוספים ללא היתר בנייה, כאשר בחלק מהמקרים כן יש לדווח על הבנייה לרשות הרישוי על ידי מילוי טופס ייעודי.

לקבלת ייעוץ מקצועי והצעת מחיר אטרקטיבית לפרגולה >>

פרגולות ללא היתר

הרפורמה מאפשרת בנייה של פרגולה שהשטח שלה אינו עולה על 50 מ"ר או 25% משטח הקרקע לבנייה – הגדול מביניהם – ללא היתר בנייה.

פרגולות שהשטח שלהן גדול מ-20 מ"ר מצריכות דיווח על הבנייה לרשות הרישוי, על ידי מילוי ושליחה של טופס מקוון בשם "דיווח על עבודה פטורה מהיתר". יש לצרף גם אישור של מהנדס בניין המעיד על יציבות הפרגולה. כל עוד הפרגולה לא עולה על 20 מ"ר, אין צורף במילוי טופס דיווח.

פתרונות הצללה נוספים

לא רק הקמתן של פרגולות נהפכה מאז שיצאה הרפורמה לקלה ופשוטה יותר, אלא גם בנייה של פתרונות הצללה אחרים. גם בנייה של גגונים וסוככים שונים העשויים מחומרים קלים, ושאינם בולטים מעבר ל-2 מטרים מהקיר, אינה מצריכה קבלת היתר בנייה. כמו במקרה הפרגולה, גם במקרים של סוככים וגגונים, כן יש לדווח לרשות הרישוי על הקמה של פתרונות הצללה ששטחם עולה על 20 מ"ר, ולצרף אישור מהנדס המעיד על יציבותם.

הקלות בתוספי בנייה נוספים

מעבר לפרגולות ופתרונות הצללה אחרים, גם הקמה של ממ"ד, ביצוע סגירת מרפסת, קירוי חניה, הקמת שערים וגדרות ותוספי בנייה קטנים אחרים הופכים לקלים יותר. על מנת לקצר זמני המתנה עבור המעוניינים בבנייה, הוקצבה תקופת המתנה של לא יותר מ-45 ימים, שבמהלכה רשות הרישוי חייבת לקבל החלטה ולהחזיר מענה. לאחר סיום התקופה, במידה ולא התקבל מענה מהרשות, ניתן למעשה היתר בנייה אוטומטי.

בניית פרגולה כחוק

פרגולות וסוככים הם כלים נפלאים לשדרוג הבית ושיפור תנאי המחיה במרפסת, בחצר, בגן ובעסק. אמנם חוק הפרגולות הקל על התהליך באופן ניכר, אך עדיין יש לוודא עמידה מלאה בתנאים הקיימים ולהימנע מבנייה בלתי חוקית. אין לבנות פרגולה גדולה שמצריכה היתר בנייה ללא קבלת היתר רשמי, ובכל מקרה אין לשנות או לפגוע בשלד הבניין ובמערכותיו.

לעיתים יש לקבל את הסכמת שאר הדיירים לבנייתה, וזאת בהתאם לתקנות הרשות המקומית המסוימת שבמסגרת השטח שלה היא תבנה. אפשרי שאותה רשות גם קבעה תקנות או הגבלות נוספות הקשורות לבניית פרגולות. לאחר השלמת הבנייה, אין לבצע שינויים בפרגולה ללא בדיקה מעמיקה של התקנות וקבלת היתר ואישור לביצוע השינוי במידת הצורך.

קבלת ייעוץ מאנשי מקצוע

בניית פרגולות ופתרונות הצללה אחרים היא עניין מקצועי שמצריך קבלת ייעוץ פרטני והתאמה אישית מאנשי מקצוע מנוסים, הן מבחינה אסתטית והן מבחינה פונקציונלית. ברשות קבוצת ברק נמצאים כל הידע והניסיון על מנת להקים לכם פרגולה יציבה, איכותית ואסתטית ונשמח לספק לכם ייעוץ אישי ומעמיק.

לקבלת ייעוץ מקצועי והצעת מחיר אטרקטיבית >>