מידע אודות פרגולות אלומיניום

פרגולת אלומיניום

צור קשרפרגולות מאלומיניום עשויות לשמש גג מאוורר מעל מרפסת, פטיו, חצר או גינה. בדרך כלל היא נסמכת בצידה האחד על קיר הבית ובצידה האחר על עמודים.הפרגולה היא מישור הבנוי מקונסטרוקציה, עליו מחוברים פסים אלכסוניים (סרגלים) אשר נטויים בזוית. צפיפותם של הסרגלים והכיוון שבו הם פתוחים, קובעים את כמות קרינת השמש שתחדור לשטח שמתחת, ובאילו שעות.בדרך כלל מישור הפרגולה נסמך בצידו האחד על קיר הבית ובצידו האחר על עמודים. לעיתים הפרגולה עצמאית ואז היא נסמכת רק על עמודיה, לעיתים היא נסמכת בין שני קירות או על מסגרת שהוכנה מראש מבטון ואז אין לה עמודים כלל.הרעיון שבפרגולה הוא לייצר גג להצללה אשר בנוסף יהיה אוורירי ולא יהווה מפרש שיצטרך להתמודד עם רוחות חורף חזקות.
 

בעבר ועד היום יוצרו פרגולות מעץ, לפרגולות עץ מגרעות רבות:

בלאי מהיר של העץ החשוף כל הזמן לפגעי מזג האוויר, גורם לאבדן הגוון והצבע של העץ וכן להתכופפות מחום או מגשם של הקורות והסרגלים, דבר המעוות את כל מבנה הפרגולה, ופוגם קשות במראיה. העץ לעיתים מתבקע או נסדק. לעיתים תוך כדי גם מטפטף שרף עצים על הרצפה שמתחת, הפרקטים או הדקים. כל אלו גורמים לכך שפרגולות מעץ דורשות אחזקה קבועה, הכרוכה בתיקונים ובצביעה כל שנה.מתחילת שנת האלפיים, החלו לייצר פרגולות מאלומיניום.בניגוד לעץ, לאלומיניום יש יתרונות רבים: הוא קל וחזק, לא מחליד, לא דליק וניתן לקבל אותו במספר רב של גוונים וצבעים שאיכותם נשמרת לשנים רבות, בלי כל צורך בתחזוקה.
 

הגוונים והצבעים האפשריים מתחלקים לשתי קבוצות עיקריות: אילגון – (אנודיזציה):

האילגון הוא תהליך מבוקר של ניקוי, צריבה וחמצון מבוקר של פני השטח של פרופילי האלומיניום. הפרופילים מתכסים בשכבה דקה של כ-10 מיקרון של אלומיניום אוקסיד אשר מגן על הפרופיל לשנים רבות.
 

תוך כדי האלגון ניתן להוסיף פיגמנטים (צבענים) כך שהגוון יכול להיות טבעי (שקוף), גוון זהוב, חום, ארד, שחור וכולי.קל לבדוק אם האלומיניום קיבל אילגון. מעבירים עליו אצבע בתנועת שפשוף. אם קצה האצבע לא השחירה משמע האלומיניום אולגן.
 

צביעה אלקטרוסטטית:

בתהליך זה, אחרי כרומטיזציה של הפרופיל הנצבע, בתמיסות של "סודיום כרומט", טוענים את הפרופיל בחשמל סטטי. מאבקים אליו אבקת צבע אשר טעונה גם כן בחשמל סטטי אבל בקוטביות הפוכה לזאת של הפרופיל הנצבע. כתוצאה נוצרה אדהזיה (הדבקה) בין האבקה לפרופיל וכך היא נשארת דבוקה אליו (כאילו בין מגנטים בקוטביות הפוכה).
 

הפרופיל המאובק באבקת הצבע נכנס כולו לתנור ובטמפרטורה של כ-180 מעלות שני מרכיבי האבקה ניתכים, נקשרים ומתקשים על פני השטח ויוצרים צביעה מושלמת. ניתן לקבל מאות גוונים לפי מספרי הצבע, לדוגמא 1015 RAL הוא גוון שנהב/ קרם. ניתן גם לשלוט במראה הגוון: מבריק או מט, או מט משי, עור קליפת תפוז, גימור מגורען, מחוספס, גוונים מטאליים וכולי. אפשר לקבל גם צביעה עם טקסטורה של עץ.

צביעה טובה ותקנית היא בעלת עובי של 50-70 מיקרון, והיא עמידה להרבה שנים.