סוככים למרפסות הם משהו שכל מי שגר בישראל ובעל מרפסת או חצר מחויב להתקין: השמש הלוהטת הופכת את הישיבה בכיף בחוץ לבלתי אפשרית ברוב חודשי השנה, כשבחודשי השנה האחרים המרפסת תהיה רטובה וסוערת. סוככים ופרגולות מעניקים צל, מוסיפים פן אסתטי ועיצובי לכל מרפסת או חצר, והכי חשוב – הופכים את החצר או המרפסת למקום שכיף לשבת בו בכל עונות השנה, עם כוס קפה וספר או בשבת עם המשפחה.

כמו כל דבר, גם בחירה של סוככים טומנת בחובה הרבה החלטות: האם להתקין סוכך מרקיזה, סוכך זרועות או אולי בכלל פרגולות אלומיניום? מאיזה חומר, באיזה גובה, ובאיזה צבע? כל ההחלטות האלו עשויות להיות מבלבלות, ואנחנו פה כדי לעשות לכם סדר בבלגן!

כל ההבדלים בין סוכך מרקיזה ופרגולות אלומיניום

אחד הדברים המבלבלים בתחום הוא ההבדלים בין סוכך לפרגולה. ניתן להגיד, באופן גס, שפרגולה היא קבועה וכבדה, אך גם מאוד עמידה ועיצובית, ומתאימה במיוחד לחצרות, מרפסות גדולות ושטחים נרחבים. הפרגולה מחזיקה לטווח הארוך, ומעניקה אסתטיות שסוכך לרוב לא מספק.  סוככים, לעומת זאת, אידיאליים בעיקר עבור מרפסות; הן קלות ומתקפלות, אך לרוב לא מתאימות לעונות החורפיות ולמקומות הנוטים להיפגע מרוחות. בנוסף, אורח חייהן קצר יותר – אך בהתאם מחירן זול יותר.

גם בתוך העולמות עצמם יש הבדלים: פרגולה אפשר למצוא מחומרים עמידים ואסתטיים כמו פרגולות אלומיניום האידיאליות ליצירת מראה מודרני, או מחומרים זולים כמו פרגולת עץ שיוצרת מראה כפרי ופשוט. הסוככים משתנים זה מזה בעיקר בצורות ובחומרים: סוכך יכול להיות מבוסס על מסגרות בד במראה קלאסי עגלגל כמו סוכך המרקיזה, הוא יכול להיות סוכך קבוע עשוי מתכת, או סוכך מסך חשמלי; הוא יכול להיות עשוי משמשונית, שהיא בד פלסטי גמיש ועמיד, או מבד דרלון קליל וצבעוני. האפשרויות רבות מאוד.

אז איך בוחרים?

לפני שאתם בוחרים בין סוכך מרקיזה, פרגולת עץ או פרגולות אלומיניום, חשבו קודם כל על הייעוד: מה המטרה של הסוכך שלכם? האם הוא צריך להתאים למרפסת קטנה או גדולה? לחצר רחבה או לחלק קטן בכניסה לבית? האם יש לו תפקיד עיצובי חשוב במראה הבית, או שמטרתו היא רק לתת צל? האם חשוב שהוא יתקפל, או שיישאר קבוע? שיגן מפני כל פגעי מזג האוויר, או רק יצל מפני השמש?

אחרי שעניתם על השאלות האלו, השלב הבא הוא לעשות סקר שוק קטן: מה הסוכך המתאים ביותר בעבור הייעוד שלכם. תמיד ניתן להתייעץ עם חברות מקצועיות ובעלי ניסיון, שידעו להתאים את הסוכך בצורה הטובה, המקצועית, והכי חשוב – הבטיחותית ביותר . חפשו חברות המתמחות בהתקנה, שאלו חברים וקראו המלצות. בסופו של דבר, הסוכך הוא אביזר שיושב בולט מחוץ לבית – בין אם במרפסת או בחצר – וחשוב שתהיו מרוצים מהבחירה!